School Quizzes

Maharashtra State Board Curriculum Based Quizzes

Quiz on Variation (Mathematics)

1. If 4 kg jaggery costs Rs 80, how much will 15 kg of jaggery cost?

2. If 8 labourers were paid Rs 1760, how much must 20 laburers be paid at the same rate?

3. If picnic expenditure for 25 students is Rs 625, how much it will be for 40 students?

4. If 5 books cost Rs 30, then what is the cost of 42 such books?

5. If 2 pens cost Rs 5, then what is the cost of 4 such pens?

6. If 16 bicycles cost Rs 17,600, how much will 9 such bicycles cost?

7. If 12 labourers take 70 days to complete one task, how many days will 21 labourers take?

Vincent Augustine D'Souza © 2015 Frontier Theme